Pytania na temat aikido cz. 2
Dziś kolejna porcja pytań i odpowiedzi na temat aikido. Na pewno pozwolą wielu z Was podjąć decyzję czy ćwiczyć aikido, rozwieją sporo wątpliwości. Czy będę ćwiczył z zaawansowanym uczniem? Boję się tego!
Dobrze jest ćwiczyć z uczniem na takim samym poziomie zaawansowania. Jednak ćwiczenie z osobą bardziej zaawansowaną na pewno nikomu nie zaszkodzi. Ani początkującemu adeptowi aikido, ani zaawansowanemu. W aikido ważna jest technika, cierpliwość i to czego się jesteśmy w stanie od siebie nauczyć. Nie warto się bać. Warto otworzyć się na poznawanie i naukę.

Czy ja w ogóle zapamiętam te wszystkie japońskie określenia i kiedy?
No cóż. Przychodzi to z czasem. Na zajęciach używam japońskich określeń, żeby zostawały moim uczniom w pamięci. Poza tym komendy w czasie egzaminów, też wydawane są po japońsku, dlatego warto je poznać. Zapewniam, że nie należy się stresować, określeń tych nie jest dużo. Powtarzanie technik wraz z ich japońskimi nazwami samo "wchodzi" do głowy.

Czy muszę się nauczyć japońskiego, żeby zrozumieć aikido?
Nie trzeba studiować japońskiego, żeby poznawać aikido. Natomiast poznanie kultury, sztuki, filozofii, historii, tradycji i zwyczajów Japonii pomagają na pewno lepiej zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Jeśli chcecie je poznać, macie czas i ochotę poczytać, to zachęcam. Na pewno to nie zaszkodzi.
Tak samo z językiem japońskim - chcecie, uczcie się. W Polsce są już szkoły japońskiego, można poznać ten wyjątkowy język.

Co to znaczy, że muszę nauczyć się oddychać na aikido?
Oddech jest bardzo ważny w czasie nauki aikido. Głęboki oddech, świadomy oddech, zwalnianie oddechu, to wszystko pozwala na relaks, rozluźnienie, skupienie. Poprawny oddech pozwala na pozyskanie nowej energii, uspokaja nasze ciśnienie, pozwala też na znalezienie naturalnej postawy, nauczenie się harmonii i panowania nad energią.
Jeśli nasz oddech jest świadomy, techniki są wykonywane lepiej. Skupiamy się na nich i szybciej zapamiętujemy.
Na pewno nie można zatrzymywać oddechu w sobie. Wielu uczniów na początku praktyki aikido, jest tak spiętych, że nie jest w stanie przyjąć żadnej wiedzy. Dlatego mówię im - wyluzuj, uspokój się, oddychaj, złap oddech, zapanuj nad nim, zrelaksuj się. To pomaga.
Świadomy oddech pozwala nam oddciąć się od problemów, stresu, pędu. Zapominamy o tym złym i skupiamy się na pozytywnej energii.

Zapraszam na treningi do sekcji w Tychach dzieci, młodzież i dorosłych.
Przyjdźcie na próbne zajęcia i zobaczcie czy aikido jest dla Was.