Czym jest Aikido

Co to jest Aikido i jakie daje nam korzyści?

"Aikido to nie tylko sztuka walki, ale droga osobistego rozwoju i system praktycznych wskazówek, jak efektywnie zarządzać swoją energią na co dzień. Jak żyć, aby nie doświadczać uczucia wyczerpania, nie borykać się z wypaleniem zawodowym, albo zwyczajnie, nie wysilać się więcej niż trzeba."

Te słowa Piotra Cieplińskiego dobrze określają czym Aikido jest dla nas, współczesnych ludzi. Uważam, że słowa te w prosty sposób przekazują istotę Aikido.

Nazwa Aikido wywodzi się z języka japońskiego, gdzie:

  • Ai – harmonia, równowaga
  • Ki – duch, energia wszechświata
  • Do – droga

W książce The Secrets of Aikido Johna Stevensa, określona jest krótko: "Aikido - droga do harmonii".

Ta japońska sztuka walki, została stworzona w XX w. przez Morihei Ueshibe, praktyka i teoretyka sztuk walki. Ueshiba żył w Japonii na początku XX wieku, trenował jujuitsu, kenjuitsu, judo, daito-ryju i aiki-jutsu. Sztuki te, a w szczególności aiki-jutsu są fundamentem Aikido przekazywanym obecnie przez wnuka oraz kilku żyjących studentów uczących się bezpośrednio od mistrza.

Aikido to rozwiązanie konfliktów poprzez przyjęcie siły atakującego i skierowanie jej w inną stronę bez większego wysiłku. Rzuty, dźwignie i uniki to techniczny wymiar aikido, drugi to rozwój duchowy. Twórca kładł duży nacisk na oba.

Korzyści płynące z Aikido są oczywiste.

Ruchowe: nauka technik, aktywność fizyczna która jest niezbędna naszemu organizmowi, poprawa samopoczucia.

Umysłowe: satysfakcja z postępów w treningach, wyznaczanie i osiąganie kolejnych celów, pokonywanie słabości, wzmocnienie pewności siebie.

Społeczne: tworzenie społeczności opartej na współpracy, zawiązywanie przyjaźni.

Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem Aikido, zapraszam do lektury m.in. wspomnianej wcześniej pozycji The Secrets of Aikido Johna Stevensa, która opisuje tajniki tradycyjnych technik i przekazane przez twórcę tej sztuki walki, Morihei Ueshiba, uniwersalne prawdy o tradycyjnym Aikido.

Jeśli chcecie zobaczyć osobiście a nawet spróbować samemu, to zapraszam serdecznie na nasze zajęcia.