Pytania na temat aikido cz. 1

Postanowiłem zająć się tym tematem, bo zwykle, każdy początkujący adept aikido zadajemnóstwo pytań. Pytania te są zawsze uzasadnione, choć może czasami zamiast pytać i pytać bez końca, warto położyć akcent na treningu i nauce. Przyznam, że to pytania z moich treningów, choć takie same pojawiają się zawsze i wszędzie, niezależnie odszerokości geograficznej. Dla ułatwienia podpierałem się też książką "Aikido, przewodnik ucznia" Grega O'Connora.
W każdym razie oto kilka pytań, które zawsze pojawiają się na początku, u mnie na treningach też:

Kiedy mogę zacząć ćwiczyć aikido?
W każdej chwili. Po prostu warto przyjść wtedy, kiedy odbywają się treningi i spróbować.

Chcę ćwiczyć, ale co będzie, jak się okaże, że jestem niezdarny, nie wychodzi mi, wstydzę się?
Nie ma się czym przejmować. Przecież nikt od razu nie był mistrzem. Warto spojrzeć na to z dystansem i się nie przejmować. Przede wszystkim trzeba spróbować i nie zniechęcać się po pierwszym treningu. Mój kolega, który ćwiczy ze mną drugi rok, mówi, że dopiero teraz czuje (po 1,5 roku) że coś zaczyna mu wychodzić. Wychodziło mu już wcześniej, tylko był dla siebie zbyt surowy.

Czy rzuty, upadki i loty bolą? Czy są bezpieczne?
Nie. Nie bolą. Dlatego najpierw uczymy się tzw. przewrotów i kołysek, padów, żeby nauczyć się prawidłowo układać ciało, chronić głowę i szyję. Aikidockie ukemi (przewroty) szybko "wchodzą" w ciało, trzeba je umieć, żeby nie doznać kontuzji. Jeśli dobrze opanujemy sztukę padów i przewrotów, możemy być spokojni. Poza tym pady i przerwoty poprawiają naszą wydolność i sprawność, warto je ćwiczyć, a potem doskonalić.

Czemu słyszę mocne uderzenia w matę, jak ćwiczący upadają na nią? Dzieje im się krzywda?
Nikomu nic się nie dzieje. To takie rozproszenie energii.

Jak długo mi zajmie, zanim nauczę się aikido/będę latał jak oni/będę tak kładł przeciwnika na macie itd?
No cóż, to zależy od bardzo wielu czynników. Od gotowości do ćwiczeń, otwartości, pokonania strachu, zahamowań, zaangażowania. Każdy z nas ma inny temperament, inne umiejętności przyswajania różnych rzeczy, warunki fizyczne itd. Bywa, że ktoś świetnie zna technikę, ale brakuje mu duchowości, równowagi i harmonii. Po prostu polecam ćwiczenia/praktykowanie aikido, otwarcie się na tę sztukę walki i pilną naukę. Reszta przyjdzie sama. Cierpliwości.

Czy mogę zacząć ćwiczyć aikido bez gi?
Gi czyli uniform do aikido. Tak można ćwiczyć bez niego, na początku. Warto wtedy mieć wygodny i przewiewny strój. Potem, kiedy zdecydujemy, że jest to sztuka walki dla nas i chcemy ćwiczyć, polecam jednak gi.

Kolejne pytania będę dorzucał w kolejnych wpisach. Gdybyście chcieli o coś spytać, zapraszam do kontaktu.