Na czym polegają techniki aikido?


Uważa się, że aikido, jest sztuką walki, która służy przede wszystkim obronie. Kiedy prowadzę zajęcia, staram się tłumaczyć moim uczniom, że to od nas samych zależy, czy obrona będzie pasywna, wycofana, czy ofensywna - zdecydowana i śmiała w działaniu. Techniki aikido bazują właśnie na ofensywnej obronie. 

To ruch i energia. My zmieniamy kierunek, neutralizujemy atak i w konsekwencji przejmujemy kontrolę nad atakującym. Jeśli się zawahamy, wycofamy, to atakujący przejmie nad nami kontrolę i niestety wygra. 

Ale po kolei. Ci, którzy już ćwiczą aikido, wiedzą, że techniki tej sztuki walki to głównie rzuty i dźwignie oraz uniki i pady. Dźwignie skupiają się przede wszystkim na nadgarstkach i łokciach. Dzięki temu, nie potrzebujemy mieć masy, czy siły, wzrostu, a prawidłowa technika, dobrze wykonany ruch, unik, zastosowanie dźwigni pozwala nam położyć przeciwnika na matę. 

Jak uczymy się technik?
Dodatkowo techniki aikido opierają się na ruchu kołowym lub po łuku. Uczniowie uczą się technik przez naśladowanie nauczyciela. Nie praktykujemy współzawodnictwa i przeciwstawiania się sile atakującego, nie siłujemy się. 

Uke i Tori 
Techniki wykonujemy obustronnie, zmieniamy się rolami atakujący - przyjmujący atak. Uke - to osoba na której wykonywana jest technika, tori (nage) to osoba która wykonuje technikę. Czyli uke atakuje, a tori stara się zneutralizować atak wybraną techniką aikido. Tori uczy się jak przyjąć i zneutralizować atak uke, tak by ten nie mógł już zaatakować.
Podczas tych ćwiczeń ważna jest spostrzegawczość, wypracowane ruchy, precyzja, odpowiedni dystans, zgranie w czasie i zdecydowanie. 

Aikido-odpowiedzialność 
Aikido jest sztuką walki która kładzie bardzo duży nacisk na odpowiedzialność za życie i zdrowie drugiego człowieka. Akcentuje też moralny i psychologiczny wymiar działań. Dlatego twórca aikido Morihei Ueshiba, nie pozwalał uczniom na współzawodnictwo. Część technik jest zbyt niebezpieczna, poza tm, jak mówił Ueshiba, rywalizacja psuje charakter uczniów. Staram się kontynuować tę tradycję na swoich treningach. 
W kolejnym wpisie postaram się wprowadzić nieco więcej pojęć związanych z technikami aikido. Zachęcam też do lektury postu o broni używanej w aikido, o czym pisałem w poprzednim wpisie.

  Zwróćcie uwagę na chwyt na nadgarstku i łokciu.
Donowan Waite (7 dan  shishan) i Mariusz Lachowski (3 dan shishan). 

Atakujący już bez szans :)