Treningi Aikido

Wiele razy już pisałem o tym, że Aikido to nie tylko sztuka walki, ale przede wszystkim filozofia kształtująca umysł i ciało ćwiczącego. Opanowanie chwytów, dźwigni i uników nie jest głównym celem treningu, ale jest ono drogą do kształtowania siły swojego charakteru i osiągnięcia harmonii.Treningi Aikido wymagają od ćwiczących przestrzegania etykiety dojo, a także słuchania uważnie i przestrzegania tego, co mówi instruktor. Warto jednak pamiętać, że to, czego nauczy Cię instruktor to tylko połowa sukcesu. Aby osiągnąć perfekcję musisz trzymać dyscyplinę, regularnie i systematycznie trenować i w pełni zaangażować się w filozofię Aikido.

Pamiętaj, aby nie nadużywać swojej siły - podczas treningu jesteś odpowiedzialny za zdrowie i życie drugiego człowieka, z którym walczysz. Podczas trenowania należy trzymać swoje nerwy i emocje na wodzy - w tej sztuce nie chodzi o odreagowanie złych emocji, ale o ich pełne kontrolowanie, tak, by skutecznie odeprzeć atak, a nie zranić przeciwnika.

Aikido polega na umiejętnym odpieraniu ataków przeciwnika tak, by odwrócić siłę jego ataku ku niemu. Ważne też jest, by nie nastawiać się na ataki jednej osoby stojącej przed ćwiczącym, ale by reagować na "zagrożenia" pojawiające się ze wszystkich stron.