Dojo - szczególne miejsce

Dojo (jap. 道場) to japońskie określenie miejsca treningu japońskich sztuk walki. W Japonii, ojczyźnie aikido, dojo stanowi wydzieloną część świątyni przeznaczoną dla codziennych praktyk medytacji lub modlitwy.

Jednak dojo to nie tylko sala ćwiczeń lub budynek. To także odpowiedni sposób zachowania i ceremoniał, sposób poruszania się: stania, siedzenia, kłaniania, a także odpowiedni strój, hierarchia stopni i rangi, sprzęt z którym ćwiczymy, sposób jego traktowania oraz wiele innych elementów.
Wchodząc do dojo należy zdjąć buty, ukłonić się na znak szacunku, a przez cały czas przebywania w dojo - zachowywać się zgodnie z etykietą i kodeksem dojo. Ćwiczący nie powinni zachowywać się głośno i przeszkadzać inny uczniom. Wymagana jest dyscyplina i podporządkowanie przewodnikowi grupy.W centralnym punkcie dojo znajduje się mata, nazywana tatami, która najczęściej ma kształt kwadratu lub prostokąta. Każda ze stron tatami ma swoją nazwę.

Najważniejsza, przednia część to kamiza, w dosłownym tłumaczeniu "ważniejsze miejsce", które zajmuje instruktor, przewodnik. Nie powinien on jednak siedzieć naprzeciwko, ale z boku tych symboli. Kamizę wyróżnia dekoracja, najczęściej kaligraficzny zapis japońskiego słowa aikido (najlepiej własnoręcznie wykonany przez senseia) oraz portret ō-senseia Morihei Ueshiby, twórcy aikido.
Po prawej strony od kamizy znajduje się joseki - "ważniejsza strona" przeznaczona dla najbardziej zaawansowanych uczniów, a po lewej stronie maty - shimoseki "niższa strona". Strona przeciwna do kamizy nazywana jest shimozą, czyli "niższym miejscem" które zajmują uczniowie.

Dojo jest szczególnym miejscem, które darzymy szacunkiem, okazywanym poprzez swoje zachowanie i wygląd. Przebywając w dojo skoncentrujmy się na treningu i jemu poświęcajmy całą swoją uwagę, zostawiając swoje myśli za drzwiami sali.