Czego dzieci mogą nauczyć się dzięki treningom aikido?

Aikido, poza tym, że jest jedną ze sztuk walki, stanowi także styl i filozofię życia, a także wzajemny szacunek. W Aikido bardzo ważna jest dyscyplina oraz uczenie się świadomości swojego ciała, czyli wartości, które wpajane od dziecka, z pewnością zakiełkują w przyszłości, w dorosłym życiu. Moje zajęcia nie są przeznaczone tylko dla dorosłych. Na zajęcia Aikido zapraszam dzieci już w wieku przedszkolnym, czasem również ze swoimi rodzicami. W zależności od wieku, możliwości i temperamentów dzieci, starannie przygotowuję zajęcia dla każdej z prowadzonych grup. Plan nauczania Aikido, który opracowałem składa się z kilku etapów, z których każdy dostosowuję do poszczególnych grup wiekowych.

ETAP I - PRZEDSZKOLE

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym mają za zadanie wprowadzać w świat Aikido. Dzieci najlepiej uczą się poprzez dobrą zabawę i doświadczenia, dlatego na lekcjach wprowadzam niewiele skomplikowanej techniki, za to staram się urozmaicać je o wiele elementów poprawiających ich sprawność fizyczną, a także takich, które uczą koordynacji, równowagi i wykonywania prostych poleceń. Słownictwo, którym operujemy na zajęciach jest dostosowane do poziomu dzieciaków - jest niezbyt "specjalistyczne", ale zrozumiałe przez dzieci w tym wieku. 

ETAP II SZKOŁA PODSTAWOWA (klasy 1-6)

Dzieci powyżej szóstego roku życia są już dużo bardziej świadome niż przedszkolaki, dlatego stawiam przed nimi coraz to większe wyzwania, wprowadzam dużo więcej techniki, filozofii, ograniczając z czasem elementy zabawy. Na zajęciach dla uczniów szkół podstawowych panuje zdecydowanie większa dyscyplina, a także więcej wymagam od nich samych. Zabawa przestaje być już najważniejsza, ustępując z czasem filozofii szacunku, jaką promuje Aikido.

ETAP III GIMNAZJUM i DOROŚLI (od 6 klasy w górę)

Młodzież, która rozpoczęła już naukę w gimnazjum, a także starsze osoby uczą się na zajęciach zarówno teorii, jak i praktyki. Swoim uczniom staram się przekazać całą swoją dotychczasową wiedzę, którą systematycznie pogłębiam. Nauczam ich jak żyć w harmonii i w równowadze, na każdym kroku podkreślam jak ważny jest wzajemny szacunek dla siebie i innych.

Wielu z moich uczniów pozostaje ze mną na długie lata, podejmując treningi także w wieku dorosłym. 

Aikido uczy nas nieustannego samodoskonalenia, nieustannego dążenia do wyznaczanych sobie celów. To także świetna forma aktywności fizycznej, sposób trenowania i rozwoju swojego ciała. Drogi rodzicu, jeśli zdecydujesz się wysłać swoje dziecko na zajęcia Aikido, na pewno nie pożałujesz! Nauka tej sztuki walki od najmłodszych lat, przynosi spore efekty w późniejszym życiu każdego ucznia. Jeśli dziecko mocno zaangażuje się w treningi Aikido, to gwarantuję, że wyrośnie na dobrego człowieka, dla którego pozytywne wartości, takie jak szacunek, samorealizacja, dyscyplina, przyjaźń będą bardzo ważne. Bardzo ważnym jest, by stawiać akcent nie tylko na rozwój fizyczny, ale również duchowy, do czego dążę na moich zajęciach.

Zapraszam do śledzenia oficjalnej strony na Facebooku, ale przede wszystkim zapraszam do uczestnictwa w prowadzonych przeze mnie zajęciach w Tychach, w Zespole Szkół nr 9, Zgrzebnioka 45 (Os. Z). 
Do zobaczenia w dojo!